Bebek Oto Koltukları

Oto koltuğu günümüzde bir ihtiyaçtan ziyade yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. Konu bebeğiniz olduğunda en önemli öncelik tabii ki güvenlik. Oto koltuğu bebeğin doğumundan 12 yaşına kadar kullanması gereken olmazsa olmaz bir üründür. Oto koltuklarında Birleşmiş Milletler tarafından ürünlerin üzerine ECE R44 veya R129 sertifika etiketleri olması standartı getirilmiştir. Bu standartlara sahip olmayan oto koltuğunu kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yenidoğan bebekler arkaya dönük oto koltuklarında taşınmalıdır. Bebeklerin mümkün olduğunca uzun süre arkaya dönük bir şekilde seyahat etmeleri güvenlik açısından önerilir. Bununla birlikte, oto koltukları arabanın aktif yolcu hava yastığının bulunduğu ön koltuğunda asla kullanılmamalıdır.

Bebek oto koltuğu satın alırken seçiminizi aceleye getirmeyin. Her oto koltuğu her arabaya düzgünce sığmaz. Oto koltuğunu satın almadan önce mümkünse kendi arabanızda deneyin ve üretici talimatlarına uygun bir şekilde monte edildiğinden emin olun. Bebek oto koltuğu emniyetli olmalıdır, koltuk yerinden oynuyorsa yanlış yerleştirilmiştir ya da arabanıza uygun değildir.

Yerleştirmesi zor bir koltuk seçmeyin çünkü uğraştırıcı bir koltuk kısa yolculuklarda kullanmaya üşenmenize neden olabilir. Bebek oto koltuğunuzu her yolculukta kullanmanız hayati önem taşımaktadır, kazaların çoğu sürücülerin evine yakın mesafede gerçekleşir.

Satın aldığınız koltuğun aracınızın arka koltuğuna sığdığından emin olun, çocuğunuzun arka koltukta seyahat etmesi genellikle daha güvenlidir. İki arabanız varsa veya bebeğiniz düzenli olarak bir başkasının arabasında seyahat

ediyorsa seçtiğiniz koltuğun her iki araca da uyumlu olduğundan emin olun.

İlk görüşte cazip gelse de ikinci el pazarından veya küçük bir ilandan kullanılmış bir bebek oto koltuğu satın almaktan kaçının. Kusursuz görünen bir koltuk bile kazaya karışmış

veya düşürülmüş olabileceğinden yapısını güçsüzleştiren görünmez bazı hasarlara sahip olabilir.

Aileniz veya arkadaşlarınız tarafından size verilen bir bebek oto koltuğunu kullanmak daha güvenli bir seçenektir ancak başkasının size verdiği bir koltuğu yalnızca geçmişini bildiğiniz ve kazaya karışmadığından emin olduğunuz takdirde kabul edin.

Koltuğun tüm parçalar ve kullanım talimatlarının tam olduğundan emin olun. Eski modellerin yeni modellerde bulunan bazı güvenlik özelliklerine sahip olamayabileceğini ve aracınıza kolayca yerleştirilemeyebileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

Tekrar tekrar kullanılmış bir koltuğun özellikle kemer veya tokalarında aşınma belirtileri bulunacaktır. Kullanmadan önce koltuğun genel durumunu kontrol edin.

Copyright © 2019 BAGİDER - Duuble Tasarım

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube