Bebek karyolaları, beşik ve sepet beşikler

Bir karyola, beşik veya sepet beşik muhtemelen yeni doğan bebeğiniz için ilk büyük alış veriş olacaktır.

Karyolalar doğumdan itibaren yaklaşık olarak 18 ay ile iki yıla kadar kullanılabilir. Yeni bir karyola satın alırken TS EN 716 standardına uyduğuna emin olun. Bu standardı karşılayan karyolalar, bebeğinizin kolayca dışarı düşmemesini

veya elinin sıkışmamasını sağlamak üzere tasarlanmış olacaktır. İkinci el bir karyola alıyorsanız veya aileniz ya da bir yakınınız size bir karyola veriyorsa önemli ölçüleri kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Karyola bebeğinizin dışarı tırmanmasını önlemek için en az 49,5 cm derinliğinde olmalı ve aralarında 4,5 cm ile 6,5 cm boşluk bulunan dikey parmaklıklara sahip olmalıdır.

BS 1877 standardına uygun olarak üretilmiş bir karyola yatağı tercih edin. Seçtiğiniz yatağın düz ve sağlam olup karyolaya sığdığından emin olun. Yatağın kenarları ile karyola parmaklıkları arasındaki boşluk 4 cm’yi geçmemelidir. Boşluk daha büyük olduğu takdirde bebeğinizin kafası araya sıkışarak boğulmasına yol açabilir. Bebeğiniz yatak korumasına tırmanabileceği için el ve dizleri üzerinde durabildiği zaman;

karyoladan düşme riskini ortadan kaldırmak için yatak korumasını çıkarın.
Beşikler yalnızca yenidoğanlar için uygundur. Bebeğiniz oturmaya, dizleri üzerinde durmaya ve emeklemeye başladığında beşikten çıkacak güce sahip olur. Bu yüzden bebeğiniz gelişiminin bu aşamasına gelmeden beşik kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. Beşikler sağlam bir zemine konmalı ve sallanma mekanizması kilitlenebilir olmalıdır. Beşik seçerken TS EN 1130 standardına uygun modelleri tercih edin.

Sepet beşiklerini bebeğinizin doğumundan, yüzüstü dönmeye başlayana kadar (genellikle üç ile dört aya kadar) kullanabilirsiniz. Bu aşamadan itibaren sepet beşik yerine karyola kullanmaya başlamalısınız.

Sepet Beşik satın alırken TS EN 1466 standardına uygun modelleri tercih edin. Standarda uygun üretilmeyen taşınabilir bebek yataklarında bebeklerin özellikle merdivenlerden inerken kayarak düştüğü kazalar yaşanmıştır.

Copyright © 2019 BAGİDER - Duuble Tasarım

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube